Pazartesi gününü yükselişle kapatan Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi, güne 120 bin seviyesinin üzerinde başladı. Endeks güne yüzde 0.75 primli başlarken, bankacılık endeksi yüzde 0.70, holding endeksi yüzde 1.13 arttı. Tüm sektörler yükseldi.

Tüm dünyada borsalar, mali ve parasal desteklerden dolayı küresel toparlanma beklentilerinden kaynaklı iyimserliğin etkisiyle Mart ortasında görülen dip seviyelerden ralli yaptı. BIST 100 Endeksi de 84 binli seviyelerden Salı günü itibarıyla 120 binin üzerine çıktı. BIST TÜM Endeksi Pazartesi günkü kapanışta 130,6 puanı aşarak rekor kırdı.

Küresel teşvikler ve aşıyla ilgili gelişmeler güveni destekliyor

Brüksel'de dört gün süren müzakerelerin ardından Avrupa Birliği (AB) liderleri, üye ülkelerin ekonomilerini desteklemek için 750 milyar euroluk (860 milyar dolar) ortak tahvil arzını öngören teşvik paketi konusunda anlaşmaya vardı. Ayrıca ABD'li kanun yapıcıların koronavirüse karşı 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi için görüşmeye başlamaları da yatırımcı güvenini destekliyor.

Haziran ortasından bu yana 6.8415 ile 6.8659 seviyeleri arasında dalgalanan Dolar/TL kurunda volatilite oldukça düşük. Dolar/TL kuru TSİ 10:20'de 6.8568'den işlem gördü. Euro/TL ise 7.8565'ten alıcı buldu. Dolar Endeksi (DXY) 95.66 puanda seyrediyor.

Türkiye'nin 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 10.37'de fazla değişmedi. 10 yıllıkların faizi önceki kapanışa göre 72 baz puan düşüşle yüzde 12.35 oldu.

Kovid-19 aşısıyla ilgili gelişmelere bakıldığında Oxford Üniversitesi'nden yapılan açıklamada klinik çalışmaları devam eden potansiyel aşının güvenli olduğu ve bağışıklık sistemini desteklediği bildirildi. Çinli CanSino Biologics Inc., ve Pfizer Inc. ile BioNTech SE ortaklığı tarafında da olumlu deneysel gelişmeler olduğu belirtildi.

TCMB Perşembe günü faiz kararını verecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu hafta Perşembe günü Temmuz ayı politika toplantısını gerçekleştirecek. Fonlama faizi yüzde 8.25 seviyesinde bulunuyor.

Bloomberg HT Araştırma’nın TCMB faiz kararına ilişkin anketine katılan 17 kurumun medyan beklentisi Merkez'in faiz değiştirmeyeceği yönünde.

Merkez Bankası, güçlü indirim serisinin ardından son toplantısında faiz değiştirmemişti.

JPMorgan ekonomisti Yarkın Cebeci, Pazartesi günkü e-posta notunda “TCMB'nin faizleri sabit tutmasını bekliyoruz. Kredibilitenin yeniden sağlanması için sıkı politikalara belirgin bir şekilde işaret edilmesi gerekiyor. TCMB'nin sunduğu reel faiz, kötüleşen enflasyon dinamikleriyle hem gerçekleşmiş hem de tahmini olarak negatif. Bu, politikanın kredibilitesine zarar veriyor ve lira üzerindeki baskıyı ağırlaştırıyor.” dedi.

TCMB yeniden VİOP’ta işlemlere başladı

TCMB, 20 Temmuz Pazartesi günü yeniden BİST nezdinde faaliyet gösteren Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) döviz kontratlarında işlem gerçekleştirdiği öğrenildi.

TCMB dolar-lira sözleşmelerinde üç değişik vadede kısa pozisyon açtı. Banka Ağustos 2020 vadeli döviz kontratında 4.002 adet, Ekim 2020’de 32.531 adet ve Aralık 2020’de 1.477 adet satış gerçekleştirdi.

Advertisement