Bitcoin Eylül'den bu yana ilk kez karalı bir şekilde 10 bin dolar seviyesini aşmış görünüyor; artık traderların gözü bir sonraki direnç seviyesinde.

Haziran'dan beri en uzun yükseliş serisini kaydeden dijital para Bitcoin'un fiyatı Çarşamba günü 10,481 dolara tırmandı. Bitcoin, Bloomberg tarafından derlenen fiyat bilgilerine göre TSİ 15:05'te yüzde 1.02 artıda 10,340 dolardan işlem gördü. Kripto para art arda altı günlük yükselişine hazırlanıyor.

Londra'da Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, “Bin dolarlık hareketler yapıyor gibi görünüyor. Dolayısıyla 10 bin doların üzerinde tutunması durumunda 11 bin dolar ilgimi çekmeye başlar.” dedi.

Özel paralar arasında en fazla işlem gören Bitcoin, kripto para hayranları tarafından sık sık güvenli varlık olarak adlandırılmakla birlikte altın ya da ABD Hazine tahvilleriylr korelasyonu düşük. Öyle ki mevcut ralliye küresel hisse senedi Borsalarının rekor seviyelere tırmandığı yükseliş eşlik ediyor. Yatırım yapılabilir seviyedeki tahvillerde ise ılımlı bir düşüş görülüyor.

Dayanacak pek bir temel gösterge olmamasından dolayı Bitcoin yatırımcıları sık sık teknik trendleri analiz ediyorlar. Bitcoin'da işlemler beş haneye doğru tırmanışa geçtiğinde hız kazanma eğilimi gösterdi. Şubat ayındaki rallide işlemler 9,750 dolar ile 9,850 dolar arasında yoğunlaştı. Sonrasında ise 10 bin dolara varılmasıyla birlikte emirler azaldı. Yatırımcılar Bitcoin'de yeni br ivme için teknik göstergeleri izliyorlar.

Advertisement