KRİPTO PARA ABONE OL

Bitcoin, Borsada işlem gören fonların hafta başında güçlü talebine ilişkin beklentilerin etkisiyle art arda ikinci günde de yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı.

Bitcoin, sabah erken saatlerde Kasım 2021'den bu yana ilk kez 64.000 doların üzerine çıkarak 64.279 dolara yükselmişti. Bitcoin gün içi yüzde 3'ün üzerinde yükselişle 65 bin dolar seviyesinin üzerini test etti.

Bu yükselişte, 11 Ocak'ta işlem görmeye başlayan, ABD'de listelenmiş Bitcoin ETF'lerinin en büyük kripto token'ına yönelik doyumsuz gibi görünen talep yatıyor. Bitcoin son 12 ayda yaklaşık yüzde 186 artış gösterdi.

Sosyal ticaret platformu Alpha Impact'in kurucu ortağı Hayden Hughes, "Hafta sonundaki düşük likidite göz önüne alındığında, piyasalar bu geceki ETF girişlerinin devam edeceği ve fiyatların yükselmeye devam edeceği beklentisiyle kuzeye doğru hareket ediyor" dedi.

BlackRock ve Fidelity Investments'ın da aralarında bulunduğu bir grup fon tarafından sunulan ABD Bitcoin ETF'lerinin piyasaya sürülmesinden bu yana 7,35 milyar dolarlık net yatırım yapıldı.

Yatırımcılar, ETF'lerin güçlü talebi ve bu yılın sonlarında beklenen Bitcoin yarılanması öncesinde fırsatı kaçırma endişesi göz önüne alındığında, fiyatın yakında Kovid salgını sırasında ulaşılan yaklaşık 69.000 dolarlık rekoru geçeceği üzerine tahmininde bulunuyor.

Advertisement