HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Endüstriyel teknolojiler, enerji depolama, ulaşım, madencilik ve uydu teknolojileri alanlarında yatırımları olan mühendislik ve teknoloji şirketi Kontrolmatik Teknoloji, Ankara Polatlı’da enerji depolama tesis yatırımını 29 Ağustos’ta faaliyete geçiyor.

Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Osman Şahin Köşker, yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarına ilişkin “Ankara Polatlı’daki enerji depolama tesislerimiz, 29 Ağustos’ta faaliyete başlayacak. İlk etapta üretim kapasitesi 500 megawatt saat, 2.fazda 2.2 megawatt saat ve 3.fazda 3 gigawatt saate ulaşacak. Ev tipi ve enerji şebekelerine yönelik ürünler üreteceğiz. Enerji depolama ünitelerini tüketiciyle buluşturacağız. ABD’nin Güney Karolina eyaletindeki tesis yatırımımızın kapasitesi ise 3 giga watt saat. Doğrudan şebeke ölçeğinde enerji depolama tesisi inşa ediyoruz. Enerji depolamayla ilgili talep yüksek. Yenilenebilir enerji yatırımları ABD’de destekleniyor. İlgimizi çeken bir pazar.” dedi.

“Yeşil elektrikli araç şarj istasyonları geliyor”

Araç şarj ağı işletmecileri, şarj hizmetinde kullanılan elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesi halinde şarj istasyonlarından tamamını veya bazılarını "yeşil şarj istasyonu" olarak belirleyebilecek. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe dair Kontrolmatik Genel Müdürü Köşker “Elektrikli araçlar gümbür gümbür geliyor. Önümüzdeki elektrifikasyon ile ilgili büyük darboğazın oluşmaması için enerji depolama yatırımları artırılmalı. Kaynak kullanımını ve karbon ayak izini azaltmada önemli bir yatırım alanı. Bakanlığın teşvik programından yararlanıp Kayseri ve Erzurum’da elektrikli şarj istasyonları kuruyoruz. 60 tane DC ve 50 tane AC elektrikli enerji parkları kuruyoruz. Şarj istasyonlarının sertifikalanması güzel bir gelişme. Tüketici enerjisinin yenilenebilir kaynaklardan aldığını bilecek, üreticilere de destekler mevcut.” dedi.

“Plan S ile Kasım ayında veri operatörlüğü için 2 uydu gönderiyor”

Uzay teknolojilerine yönelik yatırımları hakkında bilgi veren Köşker sözlerini “Plan S’nin yörüngede 3 tane test uydusu var. Yer istasyonlarıyla veri iletiminde çalışmalarımız başarılı oldu. Veri ve görüntüleme transferini gerçekleştiriyoruz. Kasım ayında 2 uydu daha göndereceğiz. Veri operatörü olma, nesnelerin interneti üzerine ağ kurma hedefimiz var. Tüm müşterilerimize uzayda data operasyonu sağlayacağız. GSM’in kapsamadığı yerlerde biz, uygun çözümler sunacağız. Uzayda uydular arasında iletişimi sağlamayı planlıyoruz.” şeklinde tamamladı.

Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri, Kontrolmatik Teknoloji’nin 2021 yılının Temmuz ayında Ankara Bilkent Cyberpark’ta faaliyete geçirdiği uydu ve uzay teknolojileri şirketi.

Advertisement